بهترین کتاب های انگیزشی دنیا؛ ۳۱ کتاب برای موفقیت و خودآگاهی

زندگی بالا و پایین بسیار دارد. باید بپذیریم که در مسیر رسیدن به اهداف خود گاهی با موانع چالش‌برانگیزی روبه‌رو می‌شویم. اینجاست که دسترسی به منابع الهام‌بخش اهمیت پیدا می‌کند. کتاب های انگیزشی یکی از این منابع مؤثرند. انگیزه که باشد، گویی هر کاری شدنی است! بنابراین در این مطلب بهترین کتاب های انگیزشی دنیا را معرفی می‌کنیم. این کتاب‌ها شما را تشویق می‌کنند که نقاط قوت و ضعفتان را بشناسید و روشی برای تغییر خودتان پیدا کنید و سپس قدم در مسیرهای پیش‌بینی‌ناپذیر بگذارید. خودآگاهی نقش مهمی در موفقیت دارد و این کتاب‌ها به شما در درک این موضوع و شناسایی عامل انگیزش‌تان کمک می‌کنند. با ما همراه باشید.

۱. انسان در جستجوی معنا، ویکتور فرانکل

کتاب انسان در جستجوی معنا - یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

فرانکل با توصیف عمیق تجربه‌اش درباره زندگی در اردوگاه‌های مرگ نازی، درس‌هایی راجع‌به نجات معنوی به ما می‌آموزد. فرانکل قانعمان می‌کند که اجتناب از درد و رنج، شدنی نیست؛ اما چگونگی رویارویی‌مان با رنج‌های زندگی به ما توانایی پیشروی و حرکت به‌سوی اهداف جدید می‌دهد.

فرانکل نماینده نسلی است که هرکسی می‌تواند از آنها نکته ارزشمندی بیاموزد. انسان در جستجوی معنا یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های آمریکا است. تاکنون بیش از ۱۰میلیون نسخه آن به ۲۴ زبان مختلف به فروش رسیده است. اگر به‌دنبال یافتن معنایی برای رنج‌های زندگی هستید، این کتاب را که در صدر لیست بهترین کتاب های انگیزشی دنیا قرار می‌گیرد از دست ندهید.

۲. تو کله‌خر هستی، برو پیش، پولدار می‌شوی، جین سینسرو

تو کله خر هستی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب مناسب کسانی است که به طرح‌ریزی برای زندگی علاقه دارند. در این کتاب نویسنده با ارائه تمرین‌هایی ساده به خواننده کمک می‌کند که باورها، نگر‌ش‌ها و عادت‌های محدودکننده‌اش را بشناسد. او توصیه‌هایش را با چنان لحن مفرحی ارائه می‌کند که خواننده را رها نمی‌کنند و برای دستیابی به موفقیت، به او انگیزه می‌دهند.

سینسرو می‌خواهد به خوانندگانش نشان دهد که چرا انسان برخی الگوهای فکری و رفتاری را دنبال می‌کند. او به ما کمک می‌کند که بر چیزهایی که می‌توانیم تغییر دهیم، تمرکز کنیم و آنچه را نمی‌توانیم تغییر دهیم، بپذیریم. هرکسی می‌تواند از این کتاب که با طنازی الهام‌ می‌بخشد و انگیزه می‌دهد، لذت ببرد.

۳. تختخوابت را مرتب کن؛ ویلیام مک ریون

تخت خوابت را مرتب کن یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

اگر می‌خواهی دنیا را تغییر دهی، با مرتب‌کردن تختت شروع کن!

کتاب تختخوابت را مرتب کن یکی از بهترین گتاب های انگیزشی جهان شامل سخنرانی دریاسالار ویلیام مک ‌ریون است. از این سخنان ده اصلی را فرامی‌گیریم که برخاسته از تجربیات مک‌ ریون در دوران خدمت به‌عنوان تکاور دریایی هستند؛ اصولی که به او در غلبه بر چالش‌های مختلف زندگی کمک کرده‌اند.

همه‌گیری این سخنرانی که به رقم بیش از ۱۰میلیون تماشا رسیده است، نشان می‌دهد هر فردی می‌تواند این درس‌ها را در راستای بهبود خود و دنیای اطرافش به‌ کار بگیرد. کتاب با تعریف داستان‌هایی از دوران خدمت مک ‌ریون، توصیه‌هایی ساده و کاربردی ارائه می‌دهد و خواننده را تشویق می‌کند برای دستیابی به خواسته‌های بیشتری تلاش‌ کند.

۴. کیمیاگر؛ پائولو کوئیلو

کیمیاگر یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کیمیاگر، به‌عنوان یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا داستانی شگفت‌انگیز است درباره سفری الهام‌بخش در مسیر خودشناسی. در این رمان کلاسیک که میلیون‌ها نسخه از آن به‌ فروش رفته است، فرزانگی و رازآلودگی باهم ترکیب شده‌اند.

داستان درباره چوپان جوانی است که برای جست‌وجوی گنج مشتاق سفر به دور دنیاست. سرانجام به گنجی بسیار متفاوت از آنچه در آغاز تصور می‌کرد، دست می‌یابد. این کتاب ما را تشویق می‌کند که به ندای دلمان گوش بسپاریم، قدر موهبت بی‌تکرار زندگی را بدانیم و آرزوهایمان را دنبال کنیم.

۵. باهوش‌تر، سریع‌تر، بهتر؛ چارلز دوهیگ

باهوش تر، سریعتر، بهتر بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب هشت مفهوم بهره وری را معرفی می‌کند که باعث می‌شود شرکت‌ها و افراد به دستاوردهایی بیشتر و بهتر از دیگران برسند. کتاب تفاوت میان دیدگاه برخی از موفق‌ترین اشخاص دنیا را با کسانی که موفقیت‌های کمتر دارند، توضیح می‌دهد.

این هشت مفهوم نشان می‌دهند چطور انسانی معمولی می‌تواند زندگی روزمره‌اش را بهبود بخشد. به‌عبارتی، این کتاب کمک می‌کند یاد بگیریم چطور موفق شویم، چطور در زندگی هرروزه‌مان بهره‌ور و نه فقط شلوغ و پرکار باشیم.

۶. چهار میثاق؛ دون میگوئل روئیز

چهار میثاق یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

در کتاب چهار میثاق نویسنده باورهای محدودکننده‌ای را آشکار می‌کند که مانع لذت‌بردن از زندگی و باعث رنج بیهوده می‌شوند. کتاب‌ راهنمایی‌هایش را در قالب رفتارهایی قابل‌اجرا ارائه می‌کند.

کتاب ما را تشویق می‌کند که درباره خودمان بیندیشیم و زندگی روزمره‌مان را بهتر کنیم. همین‌ها کافی است برای فروش بیش از ۶میلیون نسخه‌ای کتاب در آمریکا و برای بیش از هشت سال قرارگرفتن آن در فهرست پرفروش‌های نیویورک‌تایمز.

۷. سرسختی؛ آنجلا داکورث

سرسختی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

روان‌شناس، آنجلا داکورث، در این کتاب می‌گوید موفقیت تااندازه زیادی به میزان سرسختی آدم‌ها بستگی دارد. سرسختی ترکیبی است از اشتیاق و پایداری. کتاب توصیه می‌کند که هرگز قدرت پایداری و تلاش درازمدت در مسیر هدف را فراموش نکنیم؛ به‌ویژه وقتی مشتاق دستیابی به آن هستیم.

داکورث ما را متوجه افکاری می‌کند که هنگام شکست به ذهنمان هجوم می‌آورند. او راه‌های مقابله با این افکار را نشانمان می‌دهد. اگر به تأثیر استقامت و توانایی ادامه راه در زمان دشوار باور دارید، این کتاب را از دست ندهید.

۸. طرز فکر؛ کارول دوک

طرز تفکر یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

روان‌شناس، کارول دوک، نتیجه سال‌ها پژوهش را در کتاب طرزفکر آورده است. به‌گفته او، طرز تفکری که در پیش می‌گیریم، نقش چشمگیری در موفقیت ما دارد. او معتقد است موفقیت در جنبه‌های گوناگون، از طرز تفکر ما و چگونگی پیشروی در مسیر دستیابی به اهداف‌ تأثیر می‌پذیرد.

کتاب به آثار منفی طرز تفکر تغییرناپذیر و مزیت‌های طرز تفکر وفق‌پذیر مبتنی بر رشد اشاره می‌کند. طبق طرز تفکر نخست، توانایی‌های ما ثابت و تغییرناپذیرند؛ درحالی‌که در طرز تفکر دوم، مهارت‌ها و توانایی‌های انسان با تلاش و پشتکار، بهتر و بیشتر می‌شوند.

۹. خودت را انتخاب کن؛ جیمز آلتوچر

خودت را انتخاب کن یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

آلتوچر معتقد است باارزش‌ترین سرمایه ما، آن چیزی که باید بیشترین زمان، انرژی و منابعمان را صرفش کنیم، خود ما هستیم. کتاب به ما می‌گوید که چطور می‌توانیم با سرمایه گذاری روی خودمان و تلاش برای رشد به‌سادگی به موفقیت برسیم.

خواندن کتاب بی‌تردید به شما برای تقویت استعدادهایتان و تلاش برای رشد بیشتر انگیزه می‌دهد. کتاب همین‌طور منبع الهام خوبی برای افرادی است با طرز تفکر کارآفرینانه.

۱۰. قدرت مثبت‌اندیشی؛ نورمن وینسنت پیل

قدرت مثبت اندیشی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب در سراسر دنیا بیش از ۵میلیون نسخه فروش داشته است. کتاب به آدم‌های بسیاری کمک کرده است؛ آدم‌هایی که با پذیرش پیام نورمن پیل درباره باور و الهام، به زندگی رضایت‌بخش‌تری دست یافته‌اند. قدرت مثبت اندیشی تأکید می‌کند که با باور به‌ خودمان همراه با انگیزه و قاطعیت می‌توانیم با قدرت، اختیار و پایداری در مسیر دستیابی به اهدافمان پیش‌ برویم.

۱۱. دیگه عذرخواهی نکن دختر؛ ریچل هالیس

دیگه عذرخواهی نکن دختر یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

ریچل هالیس در دنیای کتاب‌های انگیزشی جایگاهی برجسته دارد. او این کتاب را در آغاز برای مخاطبان زن نوشت؛ چون بسیار می‌دید که زن‌ها در سایه ترس از کامل‌نبودن نمی‌توانند از همه توانایی‌هایشان بهره بگیرند. این کتاب به جایگاه پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌تایمز دست یافته است.

هالیس در این کتاب به زنانی هشدار می‌دهد که خود را بر مبنای قضاوت دیگران تعریف می‌کنند و نه آنچه خودشان واقعا باور دارند. او زنان را تشویق می‌کند که دست از حرف‌زدن درباره رؤیاهایشان بردارند و مسیر تحقق آنها را در پیش بگیرند. کتاب اطلاعات فراوانی به ما ارائه می‌کند؛ اطلاعاتی درباره بهانه‌هایی که باید ترکشان کنیم، عاداتی که باید پرورش دهیم و مهارت‌هایی که به تقویت اعتماد‌ به نفس در راستای زندگی بهتر کمک می‌کنند.

۱۲. کشف توانمندی‌ها؛ مارکوس باکینگهام و دونالد کلیفتون

کشف توانمندی ها یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کتاب با رویکردی کمتردیده‌شده ادعا می‌کند که باور خوش‌بینانه به اینکه انسان می‌تواند به هرکسی که بخواهد تبدیل شود، درست نیست! البته با عمیق‌شدن هرچه بیشتر در موضوع، می‌فهمیم که این عقیده چقدر سبکمان می‌کند.

کتاب ما را تشویق می‌کند تا از مسیرهایی که احتمالا در آنها به بن‌بست می‌رسیم، خارج شویم و قدم در مسیرهایی بگذاریم که احتمال موفقیت و شادکامی‌مان در آنها بیشتر است. چرا زمان را برای حذف نقاط ضعفمان هدر بدهیم، وقتی می‌توانیم با سرعت و اثرگذاری بیشتری نقاط قوتمان را شکوفا کنیم؟

۱۳. بیندیشید و ثروتمند شوید؛ ناپلئون هیل

بیندیشید و ثروتمند شوید یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید نخستین بار در سال ۱۹۳۷ و در دوران رکود شدید اقتصادی آمریکا انتشار یافت. این کتاب به گام‌های اثربخش و مهمی اشاره می‌کند که برای ثروتمندشدن باید برداریم. هیل توجهمان را به نکات دیگری هم جلب می‌کند که باید از آنها دوری کنیم.

خواننده از اطلاعات، نکات روشنگرانه و توصیه‌های هیل که در هر زمانی سودمندند، بهره می‌برد. کتاب از چیزی فراتر از ثروتمندشدن حرف می‌زند و درباره جنگیدن برای رسیدن به چیزهایی است که از زندگی می‌خواهیم.

۱۴. هنر ظریف بی‌خیالی؛ مارک منسون

هنر ظریف بی خیالی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

در این راهنمای خودیاری‌گر، مارک منسون به ما می‌گوید نباید همیشه مثبت اندیش باشیم. گاهی لازم است دست از مثبت‌بودن برداریم تا بتوانیم آنچه برای پیشرفت و شادی بیشتر لازم داریم، پیدا کنیم. این کتاب رویکردی ارائه می‌کند که با دیگر کتاب های انگیزشی موجود در بازار متفاوت است. منسون به‌دنبال این نیست که با کلمات و جمله‌های خوشایند، حرفش را بزند. او بی‌رحمانه و روراست حرف می‌زند و ما را تشویق می‌کند که کمبودها و محدودیت‌هایمان را بپذیریم.

مانسون بر این حقیقت تأکید می‌کند که زندگی همیشه عادلانه نیست؛ گاهی باوجود تلاش بسیار نمی‌توانیم برنده شویم و به موفقیت برسیم. کتاب نکته‌های فیلسوفانه سودمندی برای نسل امروزی دارد. این نکات به افراد فراوانی کمک کرده است تا قدرت دراختیارگرفتن اعمال و زندگی‌شان را به دست بیاورند.

۱۵. اوضاع خیلی خراب است؛ مارک منسون

اوضاع خیلی خراب است یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

مانسون کتاب قبلی‌اش را که به پرفروش‌ترین در جهان تبدیل شد، با این کتاب ادامه داد. کتاب دوم درباره مشکلات امید و امیدواری است. هرچند به‌ نظر می‌رسد ما در بهترین برهه تاریخ بشری زندگی می‌کنیم، منسون تأکید می‌کند که اوضاع خیلی هم خراب است: گرمایش زمین، دولت‌های فاسد، اقتصادهای درحال فروپاشی و نیز این حقیقت که آدم‌ها چقدر زود می‌رنجند.

مانسون از ارتباط میان انسان با پول، سرگرمی و اینترنت می‌گوید و از اینکه همه این چیزهای خوب در اندازه زیاد می‌توانند به ما آسیب بزنند. کتاب ما را تشویق می‌کند که با خودمان روراست‌تر باشیم و با دنیای پیرامونمان ارتباط برقرار کنیم.

۱۶. خودت را به فنا نده؛ گری جان بیشاب

خودت را به فنا نده یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

کتاب خودت را به فنا نده که رویکردی روح‌بخش درباره خودتوانمندسازی دارد، با زبانی روراست، سخت‌گیرانه و هم‌زمان دوستانه ما را در به‌‌چالش‌کشیدن و غلبه بر باورهای محدودکننده‌مان راهنمایی می‌کند. بیشاب ابزار موردنیاز را برای غلبه بر محدودیت‌هایی که برای خودمان متصور هستیم و سپس رهاسازی و رسیدن به بهترینِ خودمان در اختیارمان می‌گذارد. او معتقد است که موانع پیش روی ما معمولا نه دیگران و نه اوضاع پیرامونی است؛ بلکه طرز فکر و افکار منفی خود ماست که ما را به عقب می‌راند.

۱۷. قانون ۵ ثانیه؛ مل رابینز

قانون ۵ ثانیه یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

در این کتاب، رابینز حمایت‌های گسترده‌ای را که در طول زندگی از دیگران دریافت کرده‌ایم، به یادمان می‌آورد. او می‌گوید که این حمایت‌ها باید انگیزه و پیش‌رانِ ما باشند برای غلبه بر بهانه‌هایی که برای به‌تعویق‌انداختن پیشرفتمان می‌تراشیم.

رابینز با تعریف داستان‌های سرگرم‌کننده و توصیف عادات گوناگون، توضیح می‌دهد که تنها ۵ ثانیه کافی ا‌ست تا مطمئن شویم، دست از به‌تأخیرانداختن برداریم، بر ترسمان غلبه کنیم و زندگی شادتری داشته باشیم! همه ما همان‌طور که می‌توانیم خودمان را به عقب برانیم، می‌توانیم به جلو برویم. این کتاب برای هرکسی که به‌دنبال افزودن نیرویی محرک به زندگی روزمره‌اش است، مناسب است.

۱۸. سه‌شنبه‌ها با موری؛ میچ آلبوم

سه شنبه ها با موری یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این رمان که بیش از ۱۲میلیون نسخه از آن به فروش رفته است، داستان دانشی است که میچ آلبوم از استادش، موری شواترز، فراگرفته است. میچ در ماه‌های پایانی عمر موری، هر سه‌شنبه به دیدار او می‌رود. آنها به زبانی زیبا و دل‌انگیز درباره مسائل مهم زندگی صحبت می‌کنند. سرانجام آنها کلاس درس پایانی را برگزار می‌کنند: درس‌هایی درباب اینکه چطور خوب زندگی کنیم! این کتاب که بی‌تردید جایی در قلبتان باز می‌کند، چنان الهام‌بخش است که دیگر کتاب‌های انگیزشی به گرد پایش هم نمی‌رسند.

۱۹. قدرت بی‌پولی؛ دیموند جان

قدرت بی پولی یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

دیموند جان در این کتاب توضیح می‌دهد که چرا شروع کسب و کار با سرمایه‌ای اندک، امتیازی برای کارآفرین به ‌شمار می‌رود. او می‌گوید بی‌پولی می‌تواند مزیت باشد؛ چون ما را وامی‌دارد که به روش‌ها و ایده‌های مفید و نوآورانه‌ روی آوریم. بی‌پولی به ما می‌آموزد که از منابع موجود به بهترین شکل استفاده کنیم، ارتباطی حقیقی با مشتریان برقرار و روش بازاریابی بدیعی خلق کنیم.

نویسنده داستان‌های کارآفرینان موفق را تعریف می‌کند که رؤیا و بدهی را به امپراتوری‌ تبدیل کرده‌اند! این کتاب بسیار ملموس و درگیرکننده و فراتر از کتابی معمولی درباره کسب‌وکار است. کتاب ما را تشویق می‌کند که دست از رؤیاهایمان نکشیم و همیشه و در هر موقعیتی به‌دنبال فرصت باشیم.

۲۰. برای چیزهای کوچک مویه مکن؛ ریچارد کارلسون

برای چیزهای کوچک مویه نکن یکی از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

این کتاب کلاسیک به خواننده یاد می‌دهد که چطور جزئیات گاه آزاردهنده زندگی را نادیده بگیرد. نویسنده با بیانی اندیشمندانه به ما می‌گوید چطور در هیاهوی زندگی آرامش خود را حفظ کنیم. با تمرین‌های کتاب یاد می‌گیریم که دورنمای زندگی و رویدادهای آن را در نظر بگیریم. ازجمله این تمرین‌ها کنارآمدن با این حقیقت است که کامل نیستیم و نیز اِعمال تغییراتی کوچک مانند رویارویی با یک مشکل و نه بیشتر در آن واحد.

توصیه‌های نرم و حمایتگرانه کتاب کمک می‌کنند با کمترین اضطراب زندگی آرامی داشته باشیم. کتاب در مدیریت اضطراب بسیار سودمند است. راهبردهای آن را باید با جدیت پیش بگیریم، ‌هرچند انجام‌دادن آنها خالی از سرگرمی نیست. بسیاری از مخاطبان معتقدند با شروع پیاده‌سازی این راهبردها، رها‌کردن آنها دشوار خواهد بود.