همانطور که می دانید درد زانو یک بیماری شایع است که تمامی ما با آن آشنا هستیم . تمامی ما پدر بزرگ ها یا مادربزرگ هایمان را دیده ایم که به درد زانو دچار هستند و درد بسیاری را تحمل می کنند . ولی ممکن است شما نیز در سنین جوانی به درد زانو مبتلا باشید . باید به شما بگوییم اگر درد زانو به سراغ شما آمده است ،خودتان را نبازید و از بهترین درمان خانگی زانو درد استفاده کنید .

A young woman massaging her painful knee

درد زانو می تواند ناشی از ضعف استحوانی و یا همانند درد پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان ناشی از پیری باشد . از علل دیگر درد زانو می توان به شکستگی ، آسیب های رباطی ، جابجایی مفصل زانو ، سفتی مفصل به علت آرتریت یا سایز بیماری های مزمن باشد .

ممکن است علاوه بر درد نشانه های ظاهری هم در این درد وجود داشته باشد . سفتی زانو ، قرمزی و تورم ، بی حسی در زانوی آسیب دیده و مشکل در راه رفتن و ایستادن می تواند از نشانه های ظاهری درد زانو باشد .

نکند که درد زانو باعث خانه نشین شدن و عدم تحرک شما شود و نگذارد شما از انجام کارهایی که از آن لذت می برید بازبمانید . چرا که شما می توانید با انجام بهترین درمان خانگی زانو درد ، مدتی از این درد دور بمانید و حس آرامش را در انجام کارهایتان تجربه کنید .

 

10 روش درمان خانگی زانودرد 

درد زانو یک بیماری شایع است که می تواند در اثر مشکلات کوتاه مدت و طولانی مدت ایجاد شود. بسیاری از مشکلات کوتاه مدت زانو نیازی به مراجعه به بهترین دکتر ارتوپد ندارد و مردم اغلب می توانند با کمک خود به بهبودی دست یابند. داروهای خانگی همچنین می توانند در بسیاری از مشکلات طولانی مدت دردهای زانو کمک کنند.

درمان درد زانو تا حدودی به علت مشکل بستگی دارد. با این حال ، داروهای ساده زیر می توانند در بسیاری از اشکال درد زانو کمک کنند. گاهی اوقات ممکن است تغییر در سبک زندگی بتواند در کاهش درد زانو تاثیر چشمگیری داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از کفش و کفی طبی می تواند تا حدودی به بهبود این درد کمک کند.

البته باید گفت درمان های زیر جزو درمان های خانگی زانو درد محسوب شده و به طور موقت شما را از این درد نجات می دهند . اما فراموش نکنید برای رهایی همیشگی از این درد لازم است به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا بتواند علت زانو درد را بیابد و برای همیشه زانودرد شما را درمان کند .

1.فعالیت بدنی

2

ورزش می تواند باعث تاخیر در ایجاد استئوآرتریت (OA) ، یکی از شایع ترین دلایل درد زانو شود.

پیاده روی ، دوچرخه سواری ، شنا و یوگا ممکن است همه در درمان خانگی  آرتروز زانو موثر باشد و جزء بهترین درمان خانگی زانودرد مطرح شوند.

فعال بودن از نظر جسمی سلامت بافت غضروف را افزایش می دهد ، چه فرد دارای OA باشد یا نه.

همانطور که گفتیم یکی از دلایل زانودرد ضعف عضلانی بود که افراد با انجام این ورزش ها می توانند این عضلات را تقویت کنند .

  1. تمرینات تقویتی

افراد می توانند برای شناسایی بهترین تمرینات و برنامه های مورد نیازشان با یک فیزیوتراپ همکاری کنند.

با تقویت عضلات فوقانی – عضلات چهار سر ران – از طریق ورزش می توانید به محافظت از مفصل زانو کمک کنید. این ماهیچه ها در کناره ها و قسمت جلوی ران ها قرار گرفته اند.

در زمان دراز کشیدن یا نشستن یک پا را صاف کنید و آن را بلند کنید.

یک پا را روی یک پله قرار دهید ، سپس روی پله دیگر ، پائین بروید و دوباره این حرکت را تکرار کنید.

روی یک صندلی بنشینید و سپس یک دقیقه بطور مکرر بایستید و بنشینید. این کار را با روشی آهسته و کنترل شده انجام دهید و از استفاده از دست برای تعادل خودداری کنید.

این روش جزء دومین درمان خانگی زانو درد و بهترین درمان خانگی زانو درد می باشد .

  1. وضعیت قرارگیری بدن

از سومین درمان خانگی زانو درد و بهترین درمان خانگی زانو درد می توان به اقداماتی که می تواند به حداقل رساندن درد زانو کمک کند اشاره کرد :

در صورت لزوم روی یک بالش نشسته و سطح صندلی خود را بالا ببرید.

در هنگام نشستن ، به صورت خمیده ننشینید .

از کفش های طبی استفاده کنید و از کفش ها با کف صاف استفاده نکنید ، چرا که فشار را به تمام پا وارد می کنند و این فشار به زانو ها منتقل می شود .

از نشستن های طولانی مدت و بدون حرکت اجتناب کنید . چرا که موجب سفت شدن مفاصل شما می شود.

4.کاهش وزن و رژیم غذایی

3

افراد چاق در معرض خطر بیشتری در ابتلا به زانودرد هستند . چرا که تمامی وزن بدن ما روی پاها قرار گرفته است و مفاصل باید این وزن اضافی را تحمل کنند. بنابراین کاهش وزن می تواند به کاهش این درد کمک کند .

وزن اضافی باعث افزایش التهاب در بدن افراد مبتلا به آرتروز را زیاد می کند و زانوها نیز تحت تأثیر این التهاب قرار می گیرند.

رژیم غذایی متعادل و سالم در یک راستا قرار دارند:

مصرف میوه ، سبزیجات و فیبر زیاد

گوشت ، چربی حیوانات و چربیهای دیگر به میزان کم

 

5.مصرف داروها بهترین درمان خانگی زانودرد

4

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و سایر داروها می توانند به درد زانو ناشی از آرتروز کمک کنند. بعضی از این موارد باید در مطب پزشک تهیه شود ، اما بعضی از آنها در منزل ، چه با نسخه و چه بدون نسخه قابل استفاده هستند.

از جمله داروهایی که به کاهش درد زانو کمک می کند :

  • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی یا موضعی (NSAIDs)
  • کپسایسین موضعی
  • کورتیکواستروئیدهای داخل مفصلی
  • هیالورونیک اسید داخل مفصلی
  • استامینوفن و ناپروکسن ، که یک ماده ضد افسردگی است ، ممکن است کمک کند.

برخی از این داروها را مثل ایبوپروفن و ناپروکسن می توان بدون نسخه خرید .

پزشکان به این نتیجه رسیده اند که تزریقات درون مفصلی می تواند در درمان درد زانو از مصرف داروها موثر تر واقع شود .

6.ماساژ

استفاده از ماساژ می تواند به خوبی درد زانو را تسکین دهد . این مورد یکی از روش های موثر در درمان خانگی زانو درد و بهترین درمان خانگی زانو درد می باشد .

انجمن ماساژ درمانی آمریکا روش های زیر را در ماساژ توصیه می کند .

کارهای زیر باید در حالت نشسته انجام شود و زانوها به سمت جلو و پاها روی زمین صاف باشند.

دستانتان را مشت کنید. 10 مرتبه با هر دو دست به بالای ران ، قسمت پایینی و میانی ضربه بزنید. این کار را سه بار تکرار کنید.

به عنوان حرکت بعدی بنشینید و کف پای خود را صاف روی زمین قرار دهید . سپس دو دست خود را بالای ران قرار داده و تا زانو بکشانید . این کار را برای قسمت های داخلی و خارجی ران هم می توانید انجام دهید .

ماساژ دادن عضلات  ناحیه ران تأثیرات بسیار مفیدی بر زانو دارد.

  1. آروماتراپی

5

اسانس های روغنی ممکن است به کاهش درد کمک کنند.

یک مطالعه منتشر شده در سال 2008 نشان داد که ماساژ با روغن حاوی زنجبیل و پرتقال باعث کاهش درد زانوها می شود . این مورد یکی از بهترین درمان خانگی زانودرد محسوب می شود .

در یک تحقیق ، محققان دریافتند که استفاده از پماد حاوی دارچین ، زنجبیل ، کندر و روغن کنجد اثر مشابهی بر درد ، سفتی و حرکت در استفاده از پماد سالیسیلات دارد.

8.گرم و سرد کردن

6

گرم و سرد کردن می تواند در معالجه درد در ناحیه تحتانی کمر مؤثر باشد و برای درد های که ناشی از آرتریت است ، موثر است .

گرما عضلات را شل می کند و حرکت مفاصل را بهبود می بخشد و منجر به کاهش سفتی می شود. از قوطی آب گرم یا حوله گرم استفاده کنید .

یخی که در پارچه پیچیده شده است ، می تواند باعث کاهش درد ، التهاب و تورم شود.

بعضی از افراد ممکن است از صبح از گرما برای بهبود تحرک استفاده کنند و تورم را بعداً در روز کاهش دهند.

9.مصرف سرکه سیب بهترین درمان خانگی زانو درد

7

به گفته برخی منابع ، سرکه سیب (ACV) دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به تسکین آرتروز و انواع دیگر درد کمک کند.

از این ماده به عنوان اسطوره غذایی در انجمن آرتریت آمریکا یاد می شود .

10.بهترین درمان خانگی زانودرد با طب سوزنی

در سال 2017 ، یک مطالعه شامل 570 نفر شواهدی یافت که نشان می دهد طب سوزنی ممکن است به افراد مبتلا به آرتروز زانو کمک کند.

محققان نتیجه گرفتند:

” طب سوزنی باعث بهبود عملکرد و تسکین درد به عنوان یک درمان کمکی برای استئوآرتریت زانو می باشد.”

این مورد نیز می تواند به عنوان بهترین درمان برای زانودرد مطرح شود .